دسته‌بندی نشده

ویلچر چیست؟

ویلچر چیست؟

اغلب ما نام ویلچر را شنیده ایم و می دانیم که چه کاربردی دارد و موارد استفاده آن را می دانیم.

زمانی که یک فرد را می بینیم که بر روی ویلچر نشسته است می دانیم که قادر به راه رفتن نیست و نیاز دارد برای اینکه از مکانی به مکان دیگر برود باید از این صندلی چرخدار استفاده کند.

سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از صندلی چرخدار استفاده می کنند. این افراد گاهی شکستگی پا دارند یا درد های مزمن دارند و فلج مادرزاد دارند که ناچار هستند از ویلچر استفاده کنند تا کار های روزمره خود را انجام دهند.

اکنون اگر فردی هستید که نیاز به این وسیله توانبخشی دارید و یا برای بالا بردن دانش خود می خواهید به شما توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تاریخچه ساخت ویلچر

تاریخچه وجود صندلی چرخدار یا همان ویلچر بر می گردد به زمان بدو خلق و ورود انسان ها به کره زمین که چینی ها و یونانیان باستان اولین کسانی بودند که با فکر خود درباره ترکیب این دو وسیله با هم توانستند ویلچر های اولیه را طراحی کنند.

یونانیان باستان برای ارابه های خود از تخت چرخ دار برای حمل فرد ناتوان استفاده می کردند. در چین هم از صندلی چرخدار برای جابه جایی فردی که توان راه رفتن نداشت استفاده می کردند و این بر می گردد به چیزی در حدود 525 سال قبل از میلاد مسیح

پادشاه فیلیپ دوم که در سال های 1595 تا 1527 حاکم اسپانیا بوده است از صندلی چرخداری که دسته و استراحتگاه پا داشته است استفاده می کرده است؛ اما باز هم او قادر به حرکت نبوده است و نیاز داشته است کسی او را راه ببرد.

در سال 1665 در کشور آلمان، شخصی به نام استفان فرلفر که ساعت ساز بوده است، توانست با طراحی یک صندلی چرخدار که سه چرخ داشته است و یک دسته در جلوی چرخ ها بدون نیاز به شخص دیگری خودش آن را به حرکت در بیاورد.

اجزا تشکیل دهنده ویلچر

امروزه انواع مختلفی از ویلچر ها در بازار موجود است، اما باید گفت که ساختار همه ویلچر ها به نوعی ثابت و یک شکل هستند.

هر ویلچر دارای 4 چرخ است، یک نشیمنگاه دارد، یک تکیه گاه صاف، دو جا برای قرار دادن دست ها و در آخر هم دو جا برای قرار دادن پا ها دارد.

آشنایی با انواع ویلچر

همانطور که در بالاتر گفتیم، ویلچر ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز هر فرد متفاوت هستند. در زیر برای شما تعدادی از آن ها را توضیح می دهیم:

 • ویلچر برقی
 • ویلچر دستی
 • ویلچر ورزشی
 • ویلچر دستی کمکی
 • ویلچر ایستاده
 • ویلچر کودک
 • ولیچر ارگونومی
 • ویلچر ساحلی
 • ویلچر شیب دار

هر کدام از این ویلچر ها ساختار و ویژگی های مخصوص به خود را دارند و همان طور که از نام هر کدام مشخص است برای استفاده در مکان های مختلف طراحی شده اند.

راهنمای خرید ویلچر

اگر می خواهید یک ویلچر مطابق نیاز خود تهیه کنید که تمام نیازهای شما را بر آورده کند، بهتر است اول بدانید که چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

 • حتماً قبل از اینکه اقدام به خرید ویلچر کنید ابعاد آن را در نظر بگیرید که نشیمنگاه آن چگونه باشد. به این دلیل که ابعاد نشیمنگاه ویلچر ها با هم متفاوت است.
 • حتماً در زمان خرید ویلچر فاصله بین تکیه گاه و لبه جلویی نشیمنگاه که فاصله عرضی آن است را توجه کنید.
 • راحتی و نرم بودن صندلی و نشیمنگاه یکی دیگر از مواردی است که باید قبل از خرید ویلچر به آن توجه کنید.
 • تحمل وزن، امروزه طراحی ویلچرها به گونه ای است که برای افراد مختلف با وزن های مختلف ویلچر طراحی شده است.

حتماً در زمان خرید ویلچر به این نکته توجه زیادی داشته باشید.

 • کم جا و قابل حمل بودن آن بسیار مهم است، امروزه در طراحی ویلچر ها دقت بیشتری شده است که قابلیت جمع شدن دارد و می تواند فضای کمتری را اشغال کند. پس در نتیجه اگر این قابلیت برایتان مهم است زمان خرید به این نکته توجه کنید.
 • ویلچر برقی و راحتی آن، بعضی از ویلچر ها قابلیت کنترل برقی را دارند که به همین سبب می توانید به راحتی با آن جا به جا شوید.

زمان استفاده از ویلچر برقی دیگر نیازی به صرف انرژی زیادی نیست و فقط کافی است با فشردن چند دکمه امکان جا به جا شدن را برای خود فراهم کنید. اگر توانایی حرکت کردن کم را دارید بهتر است از این ویلچر خریداری کنید.

هدف در استفاده از ویلچر

 1. عدم حفظ تعادل
 2. مشکل در کنترل کردن قسمت هایی از بدن
 3. مشکل در نشستن و یا ایستادن
 4. اسپاسم، هماهنگی ضعیف
 5. مشکل در حرکت دادن پاها و اندام تحتانی
 6. تمایل در نشستن در همان حالت نشسته برای تمام وقت
 7. کلیه آسیب های نخاعی و ستون فقرات
 8. افرادی که دچار فلج مغزی و تمام بدن هستند

مشخصاتی که برای ویلچر برقی می توان نام برد

کنترل آسان

راحتی بالا

ظرفیت تحمل وزن

قابل حمل بودن

طول عمر باتری و استفاده طولانی مدت

مفتخریم که توانسته باشیم دانش شما را در زمینه خرید ویلچر افزایش دهیم تا شما بتوانید در زمان خرید از انواع مختلف ویلچر موجود در بازار به راحتی انتخاب کنید.

سپس بر حسب بودجه خود محصول را انتخاب کنید و خرید خود را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید